Najlepsze produkty turystyczne 2014

krynica

pieniny

wilkasy

iława

bukowina

Kapituła Konkursu „Na najlepszy produkt turystyczny” wybrała 10 najlepszych produktów turystycznych. Ponadto przyznała 3 wyróżnienia oraz Złoty Certyfikat POT. Do konkursu zostały zgłoszone 54 produkty turystyczne, w tym 10 do Złotego Certyfikatu. Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2014 roku otrzymały następujące produkty turystyczne:

ZŁOTY CERTYFIKAT: Park Nauki i Rozrywki Krasiejów

jurapar krasiwejow
Tworzą go największy plenerowy park prehistorii w Europie – JuraPark Krasiejów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Na 40 ha zrekonstruowano ok. 250 modeli zwierząt naturalnej wielkości. Tutaj można odkryć świat sprzed milionów lat, stanąć oko w oko z dinozaurami i poznać swoich praprzodków. Zabawie i popularyzacji wiedzy służą m.in. Tunel Czasu 3D, Pawilon Paleontologiczny z autentycznymi kośćmi dinozaurów, Kino Emocji Cinema 5D i Prehistoryczne Oceanarium 3D, a także multimedialne muzeum poświęcone pochodzeniu człowieka.

Park Nauki i Rozrywki Krasiejów
ul. 1 Maja 10, 46-040 Krasiejów k. Opola
tel.: + 48 77 465 48 00
www.juraparkkrasiejow.pl

Certyfikaty POT:

Muzeum Powstania Warszawskiego

muzeum powstania
W 60. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego otwarto jedno z najnowocześniejszych na świecie muzeów. To miejsce pamięci, które przy pomocy współczesnych środków przekazu działa na wszystkie zmysły, przybliżając zwiedzającym powstańczą rzeczywistość. Multimedialna ekspozycja trafia do umysłów, wyobraźni i serc wszystkich pokoleń, od dziadków do wnuków. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolność.

Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa
tel.: +48 22 539 79 05
www.1944.pl

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

eksperyment gdynia
Popularyzacja nauki w niebanalny sposób to główne zadanie pierwszego na Pomorzu interaktywnego centrum nauki. Tutaj każdy staje się odkrywcą! Cztery główne wystawy: Hydroświat, Drzewo Życia, Akcja: Człowiek i Niewidoczne Siły pozwalają odwiedzającym wcielić się w rolę inżynierów, poznać tajniki ludzkiego organizmu, zrozumieć naturę dźwięku czy elektryczności. Centrum organizuje warsztaty, pokazy i wykłady.

Centrum Nauki EXPERYMENT
Al. Zwycięstwa 9/98, 81-451 Gdynia
tel.: +48 58 698 21 37 (bilety) lub +48 58 698 21 47 (biuro)
www.experyment.gdynia.pl

Bella Skyway Festival w Toruniu

bella sky
Wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie kulturalne odbywające się od 2009 r. eksponuje największe atuty Torunia: wpisane na listę UNESCO gotyckie dziedzictwo, silne związki z astronomią i współczesne osiągnięcia sztuki audiowizualnej. Festiwal przez kilka dni za pomocą światła tchnie nowe życie w stare mury miasta. Wystarczy wyjść na Starówkę by „dotknąć horyzontu, doświadczyć nieskończoności”.

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 621 03 33
www.tak.torun.pl, www.bellaskyway.pl

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

zachodniopomorski szlak

Nowoczesna infrastruktura żeglarska w ponad 30 marinach (usytuowanych na Odrze, jeziorze Dąbie, Zalewie Szczecińskim i wybrzeżu Bałtyku) oraz liczne atrakcje turystyczne i imprezy kulturalne przyciągają na Szlak turystów z całego świata. Szlak łączy żeglarstwo śródlądowe z morskim i jest fragmentem trasy umożliwiającej przedostanie się europejskimi drogami wodnymi z Berlina do Bałtyku.

Związek Portów i Przystani Jachtowych – Lokalna Organizacja Turystyczna
Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego
Al. Papieża Jana Pawła II 44/2, 70-415 Szczecin
tel./faks: +48 91 448 08 32
www.marinas.pl

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

kopalnia serebra
Multimedialne Muzeum Górnictwa, wirtualny i rzeczywisty spacer po wyrobiskach dawnej kopalni srebra czy podziemna wycieczka łodzią to największe atrakcje kopalni znajdującej się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Jest ona jednym z ciekawszych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki (wyróżnionym Złotym Certyfikatem), który w 2010 r. stał się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Zabytkowa Kopalnia Srebra
ul. Szczęść Boże 81, 42-600 Tarnowskie Góry
tel.: +48 32 285 29 81
www.kopalniasrebra.pl

Se-ma-for Muzeum Animacji (SMA) w Łodzi

semafotr lodz
Muzeum powstało by promować animację, dorobek studia Se-ma-for oraz sztukę audiowizualną. Dzieci, młodzież i dorośli mają okazję spotkać tu kultowych bohaterów: Misia Uszatka, Colargola czy Pik-Poka, a także poznać tajniki oscarowych produkcji: „Tanga” i „Piotrusia i Wilka”, a nawet wcielić się w rolę reżyserów i stworzyć własne dzieła. SMA pobudza kreatywność i rozwija artystyczne zdolności uczestników.

Se-ma-for Muzeum Animacji
Fundacja Filmowa Se-ma-for
ul. Targowa 1/3 B. 24, 90-022 Łódź
tel.: +48 42 682 26 01
www.muzeum.se-ma-for.com

Huta Julia w Piechowicach. Magiczny świat kryształu.

huta julia piechowice

Huta Julia jest jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji Karkonoszy. Odwiedzający ją turyści pod opieką przewodnika mogą prześledzić proces produkcji szkła kryształowego, kultywowany tu od 150 lat. Biorą też udział w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonują szklaną biżuterię, a w sklepie firmowym kupują kryształowe dzieła sztuki. Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty hutnicze dla najmłodszych.

Huta Julia
ul. Żymierskiego 73, 58-573 Piechowice
tel.: +48 75 761 24 13 lub 13, faks: +48 75 761 24 16
www.hutajulia.com

Brama Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego)

ostrow tumski poznan
Zwiedzanie Polski i Poznania najlepiej zaczynać od początku! Wszak to właśnie na Ostrowie Tumskim zaczęła się historia naszego kraju. Pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa to multimedialna opowieść o przeszłości i zabytkach Wyspy Katedralnej. Kompleks składa się z modernistycznego budynku głównego i Śluzy Katedralnej połączonych kładką. Przejście ekspozycji otwiera gości na samodzielne poznawanie miasta.

Brama Poznania ICHOT
ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań
tel.: +48 61 647 76 34
www.BramaPoznania.pl

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

fil podlaska
Największa instytucja artystyczna Polski północno-wschodniej i najnowocześniejsze centrum życia kulturalnego w tej części Europy. Jego celem jest dotarcie do jak największego grona odbiorców poprzez szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych. Obok spektakli, koncertów i innych imprez oferuje możliwość zwiedzania nowoczesnego gmachu i poznania jego zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
ul. Odeska 1, 15-406 Białystok
tel.: +48 85 732 23 31, 732 73 43, 306 75 71
www.oifp.eu

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

wies lubelska
To nie jest zwykły skansen, lecz muzeum życia. Odwiedzający mogą przekonać się, jak wyglądało życie naszych przodków, na specjalnych pokazach poznać tradycje i obrzędy, a podczas warsztatów wcielić się w ich role. Tłem tej żywej edukacji są XVIII i XIX-wieczne zabudowania wiejskie. Muzeum uzupełnia model prowincjonalnego miasteczka Europy Środkowej z lat 30. XX w., czyli po prostu małe, klimatyczne sztetł.

Muzeum Wsi Lubelskiej
Al. Warszawska 96, 20-824 Lublin
tel.: +48 81 533 85 13, 533 31 37
faks: +48 81 533 30 51
www.skansen.com.pl www.miasteczko-muzealne.pl

Ponadto wyróżnione zostały następujące produkty:

Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis w w Dobrzycy k. Kołobrzegu
Ogrody Hortulus to pierwsza w Polsce propozycja z rodzaju uprawianej w Europie i na świecie turystyki ogrodowej – zespół ogrodów pokazowych składający się z powstałych 20 lat temu Ogrodów Tematycznych oraz otwartych w 2014 Ogrodów Hortulus Spectabilis o pow. 6 ha, z największym w świecie, hektarowym labiryntem grabowym i 20-to metrową wieżą widokową.

Wielka Pętla Wielkopolski
Wielka Pętla Wielkopolski to szlak wodny liczący 687,9 km, obejmujący rzeki Wartę i Noteć oraz drogę wodną Kanał Warta-Gopło. Szlak wiedzie przez województwa: wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie, łącząc się z rozległą siecią dróg wodnych Europy.

Zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hady
Największym atutem turystycznym Zespołu „ Śląsk” jest jego siedziba w kompleksie pałacowo-parkowym pochodzącym z XVII w. Jest to jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z pięknie zachowanymi wnętrzami oraz Kameralną Salą Koncertową w Kaplicy Zamkowej, 40 pokojami gościnnymi o wysokim standardzie, salami konferencyjnymi i warsztatowymi.


Możliwość komentowania jest wyłączona.