Do Nałęczowa wąskotorówką

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznej w województwie lubelskim. W najbliższym czasie ruszy przebudowa wiaduktu w Rogalowie, dzięki czemu kolejka będzie mogła jeździć aż do Nałęczowa.

W sierpniu 2013 roku Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim rozstrzygnął przetarg na przebudowę wiaduktu kolejowego nad drogą wojewódzką nr 830 Lublin – Nałęczów – Bochotnica w miejscowości Rogalów. Oznacza to, że strategiczny punkt na trasie Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej nie będzie już przeszkodą, by przewoziła ona turystów aż do samego Nałęczowa.

Przypomnijmy, że w chwili obecnej wąskotorówka kursuje w każdą niedzielę (od maja do końca września) na trasie Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Przejazd kolejką już teraz cieszy się wielkim zainteresowaniem, zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Wydłużenie trasy aż do Nałęczowa poszerzyłoby ofertę i bez wątpienia przyciągnęło jeszcze większą liczbę osób lubiących tego rodzaju atrakcje.

– Prace przy wiadukcie w Rogalowie rozpoczną się prawdopodobnie w ostatnim tygodniu września – mówi jeden z pracowników Powiatowego Zarządu Dróg w Opolu Lubelskim z siedzibą w Poniatowej. – I potrwają one około dwóch miesięcy. Przewiduje się też wystąpienie utrudnienia w ruchu drogowym, jednak w chwili obecnej ciężko jest określić dokładnie, kiedy ono nastąpi.

Remont wiaduktu przeprowadzi firma Karya z Lublina. Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej, roboty obejmą odcinek ok. 55 m i raczej nie będą łatwe, gdyż obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków, przez co prace muszą być prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

Już w przyszłym sezonie będzie mogła jeździć aż do Nałęczowa. Teraz wyremontowany zostanie wiadukt, jednak wykonać trzeba także przegląd torów na pozostałym odcinku do Nałęczowa i oczyścić szlak. Nie wiadomo, jak długo to potrwa. Uzbrójmy się więc w cierpliwość.

Kolejka Wąskotorowa kursuje w każdą niedzielę do końca września. Potem organizowane będą jedynie kursy dla grup zorganizowanych.

Ceny biletów (przejazd w obie strony):
– osoba dorosła – 20 zł
– dzieci do lat 18 – 15 zł
– dzieci do lat 3 – bezpłatnie

Rozkład jazdy: 
Karczmiska – odjazd o godz. 11.00
Opole Lub. – przyjazd o godz. 11.35
Opole – odjazd o godz. 11.45
Karczmiska – przyjazd o godz. 12.25
Karczmiska – odjazd o godz. 12.45
OGNISKO – postój od godz. 13.00 do 14.30
Karczmiska – przyjazd o godz. 15.00

Warto zobaczyć Kazimierz Dolny noclegi, Kazimierz noclegi oraz Nałęczów noclegi


Możliwość komentowania jest wyłączona.