Krynica noclegi rolę uzdrowiska pełni już od ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły nie tylko niezatarte piętno na architektonicznej mapie miasta i regionu, ale są przede wszystkim świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa. Krynica to jednak nie tylko miasto wód leczniczych, ale i bogate źródło imprez artystycznych. To miasto malarza prymitywisty – Nikifora, którego osoba na stałe wpisała się w krynicki pejzaż. To wyjątkowa architektura, która oprócz unikatowego na skalę światową szlaku cerkwi obejmuje także same budynki w centrum miasta, np. zabytkowe drewniane wille z początku XX wieku. Dzięki licznym trasom narciarskim Krynica to także idealne miejsce na zimowy wypoczynek.
Cerkiew Prawosławna p.w. Równego Apostołom księcia Włodzimierza
Świątynia została zbudowana w latach 1983-1996 z cegły, w tradycji budownictwa cerkwi wschodniosłowiańskich. Na Łemkowszczyźnie podobna znajdowała się jedynie w gorlickiej Klimkówce. Wewnątrz znajduje się ikonostas i kilka ikon, a w przedsionku – zabytkowy obraz ze sceną sądu Chrystusa oraz wyciętą w drewnie sceną Ukrzyżowania, pochodzącą prawdopodobnie ze zwieńczenia ikonostasu. W przedsionku umieszczono tablicę informującą, że cerkiew ta jest symbolem przywiązania Rusinów-Łemków do wiary ojców – prawosławia. Służba Boża w niedziele i święta o godz. 10:00.
Muzeum Nikifora
Otwarte w 1995 roku Muzeum Nikifora znajduje się w willi „Romanówka”. W kameralnych wnętrzach prezentowane jest kilkadziesiąt prac artysty, w tym wiele z okresu międzywojennego, uznawanego za najlepszy w jego twórczości. Poza stałą wystawą prac Nikifora można tu zobaczyć wystawy okresowe artystów nieprofesjonalnych. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł. Środa jest dniem wolnym od opłat.
Stary Dom Zdrojowy
Stary Dom Zdrojowy jest usytuowany w centrum deptaku, naprzeciwko Pijalni Głównej. Budynek został wzniesiony w 1889 roku w stylu neorenesansowym. Pierwotnie zwany był Dworcem Zdrojowym. Projektowali go dwaj zasłużeni dla Krynicy architekci – Julian Niedzielski i Jan Zawiejski. Obecnie mieści się w nim sanatorium, restauracja i stylowa, zachwycająca wystrojem Sala Balowa, w której odbywają się koncerty, bale, recitale i bankiety. W północnym skrzydle mieści się pijalnia wody mineralnej „Mieczysław” czynna w godzinach od 10:00 do 18:00. Stary Dom Zdrojowy dzięki swemu pięknemu wystrojowi i doskonałej lokalizacji był ulubionym miejscem wypoczynku sławnych postaci. Gościł w nim m. in. Władysław Reymont, malarz Leon Wyczółkowski, aktorka Jadwiga Smosarska, a także marszałek Józef Piłsudski.
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt wschodniej części Beskidu Sądeckiego (1114 m. n.p.m.). Stanowi węzeł dwóch szlaków górskich: zielonego (ciągnącego się z centrum Krynicy przez Przełęcz Krzyżową, a dalej do Szczawnika) i czerwonego (wiodącego spod centrali GOPR w centrum Krynicy, obok pola namiotowego i dalej na szczyt Runka Łabowską Halę, w kierunku Rytra). Ze szczytu roztacza się przepiękna panorama na odległe o 50 km Tatry, a także Beskid Niski z Lackową, Gorce z Turbaczem, Beskid Wyspowy z Mogielicą oraz Małe Pieniny. Na północnym stoku Jaworzyny, 10 min marszu od szczytu znajduje się Schronisko PTTK im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynica
Kolej Gondolowa świadczy usługi przewozowe z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej oraz prowadzi stację narciarską zlokalizowaną w masywie tejże góry. Jest najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką tego typu w Polsce. Wokół powstały wyciągi i trasy narciarskie, rowerowe i piesze. Obecnie na Jaworzynie Krynickiej jest 7 tras narciarskich. Wszystkie wyposażone są w wyciągi orczykowe słowackiej firmy Tatrapoma oraz systemy sztucznego ośnieżania. Ponadto trzy mają sztuczne oświetlenie i dzięki temu narciarze mogą jeździć nocą.