Lubelszczyzna – nieodkryte zakątki

góry

swietokrzyskie

krajobraz

turysta

wypoczynek

Atrakcje Lubelszczyzny to nie tylko zamek w Lublinie, przepiękne cerkwie Hrebennego czy park w Puławach. Ten region Polski ma znacznie więcej do zaoferowania. Zjawiskowe zamki i pałace, tajemnicze źródła i zapierające dech w piersiach krajobrazy są w stanie zauroczyć każdego. Oto niektóre miejsca tej wyjątkowej części naszego kraju.

Roztocze, kraina leśnych wąwozów i pól, które niektórym mogą kojarzyć się z Toskanią leży na granicy Wyżyny Lubelskiej i Podola. To prawdziwie pierwotna dzicz, w której występują zarówno pospolite gatunki roślin i zwierząt, jak i te wyjątkowo rzadkie. To idealne tereny na wyprawy rowerowe dla tych, którym niestraszne są pagórki. Miejscem, które obowiązkowo trzeba odwiedzić jest Roztoczański Park Narodowy z hodowlą koników polskich.

Z rodem Zamojskich kojarzy się przede wszystkim Zamość noclegi, jednak drugą rezydencją rodziny była położona 33 km na północ od Lublina Kozłówka. Do dziś zachował się tam wspaniały zespół pałacowo-parkowy, który jest prawdziwą perłą Lubelszczyzny. Ta jedna z największych magnackich posiadłości w naszym kraju mieści obecnie bogato wyposażone muzeum socrealizmu.

Około 28 km na zachód od Lublina, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego znajduje się uzdrowisko Nałęczów. Należy ono do tzw. trójkąta turystycznego, w którego skład wchodzą także Puławy i Kazimierz Dolny. To jedyne w Polsce miejsce, do którego trafiają kuracjusze z problemami kardiologicznymi oraz w stanie ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Specyficzny mikroklimat przyczynia się również do samoczynnego obniżenia ciśnienia krwi. Ale Nałęczów to nie tylko uzdrowisko – od kilku lat to także popularna miejscowość letniskowa, którą chętnie odwiedzają turyści. Popularnością cieszy się Park Zdrojowy, liczne zabytkowe wille, a także wiele tras spacerowych i rowerowych. Wielbiciele kolejek wąskotorowych powinni przejechać się liczącą 54 km Nadwiślańską Koleją Dojazdową, która została wpisana na listę zabytków.

Dla tych, którzy nasycili się pięknem Puław, a także dla wielbicieli turystyki militarnej miłą niespodzianką będzie spotkanie oko w oko z surową architekturą cytadeli w Dęblinie. Położona 25 km na północ od Puław twierdza powstała w XIX wieku i nosiła w tym czasie nazwę Iwanogrodu, od imienia ówczesnego namiestnika Królestwa Polskiego Iwana Paskiewicza. Niestety nie zachowała się w całości, jednak to, co z niej pozostało do naszych czasów może dać pojęcie o jej rozmachu. W okresie międzywojennym stacjonowały tu jednostki wojska polskiego, mieściła się tu także słynna Szkoła Orląt, obecnie znana pod nazwą Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Lesko noclegi, Międzyzdroje noclegi blisko morza, Jastrzębia Góra noclegi, Szczytno kwatery prywatne, Mazury domki nad jeziorem

Możliwość komentowania jest wyłączona.