Lubelszczyzna – nieodkryte zakątki

góry

swietokrzyskie

krajobraz

turysta

wypoczynek

Atrakcje Lubelszczyzny to nie tylko zamek w Lublinie, przepiękne cerkwie Hrebennego czy park w Puławach. Ten region Polski ma znacznie więcej do zaoferowania. Zjawiskowe zamki i pałace, tajemnicze źródła i zapierające dech w piersiach krajobrazy są w stanie zauroczyć każdego. Oto niektóre miejsca tej wyjątkowej części naszego kraju.

Roztocze, kraina leśnych wąwozów i pól, które niektórym mogą kojarzyć się z Toskanią leży na granicy Wyżyny Lubelskiej i Podola. To prawdziwie pierwotna dzicz, w której występują zarówno pospolite gatunki roślin i zwierząt, jak i te wyjątkowo rzadkie. To idealne tereny na wyprawy rowerowe dla tych, którym niestraszne są pagórki. Miejscem, które obowiązkowo trzeba odwiedzić jest Roztoczański Park Narodowy z hodowlą koników polskich.

Z rodem Zamojskich kojarzy się przede wszystkim Zamość noclegi, jednak drugą rezydencją rodziny była położona 33 km na północ od Lublina Kozłówka. Do dziś zachował się tam wspaniały zespół pałacowo-parkowy, który jest prawdziwą perłą Lubelszczyzny. Ta jedna z największych magnackich posiadłości w naszym kraju mieści obecnie bogato wyposażone muzeum socrealizmu.

Około 28 km na zachód od Lublina, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego znajduje się uzdrowisko Nałęczów. Należy ono do tzw. trójkąta turystycznego, w którego skład wchodzą także Puławy i Kazimierz Dolny. To jedyne w Polsce miejsce, do którego trafiają kuracjusze z problemami kardiologicznymi oraz w stanie ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Specyficzny mikroklimat przyczynia się również do samoczynnego obniżenia ciśnienia krwi. Ale Nałęczów to nie tylko uzdrowisko – od kilku lat to także popularna miejscowość letniskowa, którą chętnie odwiedzają turyści. Popularnością cieszy się Park Zdrojowy, liczne zabytkowe wille, a także wiele tras spacerowych i rowerowych. Wielbiciele kolejek wąskotorowych powinni przejechać się liczącą 54 km Nadwiślańską Koleją Dojazdową, która została wpisana na listę zabytków.

Dla tych, którzy nasycili się pięknem Puław, a także dla wielbicieli turystyki militarnej miłą niespodzianką będzie spotkanie oko w oko z surową architekturą cytadeli w Dęblinie. Położona 25 km na północ od Puław twierdza powstała w XIX wieku i nosiła w tym czasie nazwę Iwanogrodu, od imienia ówczesnego namiestnika Królestwa Polskiego Iwana Paskiewicza. Niestety nie zachowała się w całości, jednak to, co z niej pozostało do naszych czasów może dać pojęcie o jej rozmachu. W okresie międzywojennym stacjonowały tu jednostki wojska polskiego, mieściła się tu także słynna Szkoła Orląt, obecnie znana pod nazwą Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Hotele zakopane, Białka Tatrzańska noclegi , Bukowina Tatrzańska noclegi, Olecko noclegi tanie, noclegi w Karkonoszach

Możliwość komentowania jest wyłączona.