Pieniny

Rezerwat Biała Woda w Jaworkach to rezerwat krajobrazowy , powstał w 1963 roku na powierzchni ok. 33 ha. Potok płynący tworzy malownicze odcinki przełomowe, z pięknymi wodospadami. Na Smolegowej Skale jedyne w Pieninach stanowisko reliktowego dębika ośmiopłatkowego.

Rezerwat Wysokie Skałki w Pieniny noclegi to rezerwat krajobrazowy o pow. 10,9 ha.. Powstał w 1961 roku na Podlega ochronie naturalny bor górnoreglowy. W rezerwacie występują liczne gatunki roślin chronionych;. lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, modrzyk górski raz wiele innych

Rezerwat Zaskalskie – Bodnarówka to rezerwat krajobrazowy założony w 1961 r. o powierzchni 19 ha. Powstał dla ochrony skalnego wąwozu w Małych Pieninach. Znajdują się tu malownicze wapienne skałki o osobliwych kształtach. W wąwozie płynie Potok Skalski. Skały porośnięte są charakterystyczną dla Pienin reliktową sosną zwyczajną.

Spływ Dunajcem obejmuje pasmo skał pienińskich, obszar szczególnie cenny ze stanowiska ochrony przyrody, jest wyznaczone w sposób naturalny przez przepływający przez Pieniny Dunajec. Niedaleko od Szczawnica noclegi

Niedzica noclegi Zamek z ok. 1310 r. zbudowny przez Kokosza Borzeviczy’ego obok innych węgierskich zamków stał się umocnieniem północnej granicy królestwa węgierskiego.


Możliwość komentowania jest wyłączona.