Zamość

 

Zamość jest miastem położonym w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta bywa nazywany „Perłą Renesansu”, „Miastem Arkad” i „Padwą Północy”. Zamieszkuje tam około 67 tysiąca mieszkańców.

Ratusz w Zamościu został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku według projektu Bernarda Moranda. Natomiast w latach 1639-1651 został on gruntownie przebudowany przez Jana Jaroszewicza i Jana Wolffa. Obiekt został powiększony i podwyższony poprzez wprowadzenie trzech kondygnacji z wysoką attyką. Elewacje o manierystycznych proporcjach, rytmicznych podziałach i bogatym wystroju architektonicznym.

W Zamościu znajduje się również Pałac Zamojskich, który był dawną rezydencją rodziny Zamojskich w zachodniej części Starego Miasta. Pałac ulegał wielu przebudowom. Obecnie przed dawnym pałacem Zamojskich znajduje się skwer z nielicznymi drzewami, na którym od 2005 roku wzniesiony jest pomnik Jana Zamojskiego, dosiadającego konia i trzymającego w prawej ręce buławę. Dawniej przed pałacem znajdowało się niewielkie kamienne popiersie tego hetmana, wykonane przed wojną przez Marię Rychterową- rzeźbiarkę z Warszawy.

 

W Zamościu znajduje się również Rynek Solny. Nazwa jego pochodzi od handlu składowaną tam solą, sprowadzaną z Drohobycza i Wieliczki. Był to od początku plac targowy. Posiada różnorodną zabudowę. Uwagę na siebie zwraca kamienica narożna, zdobiona na całej szerokości z fryzem podokiennym z motywem wici roślinnej wychodzącej z dzbana.

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.