Zawoja położona jest w Beskidzie Żywieckim

Zawoja położona jest w Beskidzie Żywieckim, bezpośrednio obok Babiej Góry. Ciekawostką jest, że Zawoja to najdłuższa w Polsce wieś, gdyż liczy aż 10 km. Zawoja przez lata stała się miejscowością o charakterze turystycznym, letniskowym i wypoczynkowym, dodatkowo obecnie stanowi jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych w Beskidach o każdej porze roku.
Główną atrakcją Zawoja noclegi jest wspomniana już Babia Góra, zwana również Diablakiem ze względu na to, że na tym najwyższym w Beskidach szczycie bardzo często zmienia się pogoda. Mimo tego góra warta jest zdobycia, gdyż rozciąga się z niej niezwykle piękny widok.
W okolicy jest wiele szlaków, które prowadzą turystów przez wiele beskidzkich wzgórz i szczytów. Latem zawędrować można na Halę Branakową, gdzie można spotkać bacę oraz spróbować oscypka lub też żętycy. Zimą natomiast rozrywkę oferują dobrze utrzymane stoki wraz z wyciągami narciarskimi. Wymienić tu można między innymi Mosorny Groń, Wyciągi Wojtek, Zawoja, Czatoża.
W Ośrodku Edukacyjnym Babiogórskiego Parku Narodowego obejrzeć można zaprezentowaną w nowoczesny sposób ekspozycję muzealną złożoną z części przyrodniczej i etnograficznej oraz ogrody takie jak Ogród Roślin Babiogórskich oraz Ogród Zmysłów.
Kolejnym obiektem wartym odwiedzenia w okolicy Zawoi jest Skansen PTTK, założony i prowadzony przez Oddział PTTK Ziemii Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej. Prezentuje on tradycyjne budownictwo Babiogórców i stanowi przykład tutejszego budownictwa z początków ubiegłego stulecia. Skansen tworzą trzy zagrody jednobudynkowe z lat 1900, 1910 oraz 1802, z czego dwie zostały tu przeniesione, kuźnia, spichlerzyk oraz kapliczka, a ekspozycja etnograficzna mieści się w najstarszej z chat. Zawoja tanie noclegi w cichej i spokojnej okolicy, w pobliżu Babiogórskiego Parku Narodowego z okien roztacza się piękny widok na otaczające góry.
W Zawoi znaleźć można wiele pomników, a wśród nich: Pomnik na Policy poświęcony pamięci ofiar katastrofy samolotu AN-24 PLL „LOT” z kwietnia ’69, Pomnik w Zawoi Centrum poświęcony mieszkańcom Ziemii Babiogórskiej Zawoi i Skawicy, poległym na frontach II wojny światowej, Obelisk w Zawoi Centrum z tablicą pamiątkową, Obelisk na przełęczy Krowiarki ku czci papieża Polaka, Pomnik Św. Jana Pawła II w Skawicy oraz Pomnik w Zawoi Widły ku pamięci dr Władysława Szafera i dr Hugona Zapałowicza.
Noclegi w Zawoi oferują noclegi i wiele atrakcji tj
– Babia Góra
– Skansen Markowe Rówienki,
– Skansen PTTK im. J. Żaka,
– Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy,
– klasztor Karmelitów Bosych,
– kapliczki i kamienne figury
– wodospad na Mosornym Potoku,


Możliwość komentowania jest wyłączona.